localizar aparelho Programa de rastreamento de celular lg Localizar celular Como localizar un celular android lg Como localizar un celular por gps para pc Rastrear celular nextel gratis Rastreador celular Localizar Localizar celular con gps desde pc gratis Localizar pessoas pelo gps do celular Localizar celular sin gps Localize seu Rastrear celular pelo numero claro Localizar celular pelo cm security please click for source Localizar Descobrir telefone celular pelo nome Rastreador de celulares gsm go here Localizador gps en el celular check this out Localização celular da gliconeogênese visit web page Como localizar Como rastrear Un localizador de celulares click here Como rastrear um celular que nao tem internet App para localizar celular com assobio Localizador de numeros celulares movistar Rastrear celular roubado Localizador de celular en chile Rastrear celular continue reading Como rastrear un celular por internet con el numero telcel Localizar meu celular via satÊlite Rastrear Rastreador de Como localizar un celular bloqueado Como localizar un celular con gps Como more info Celular roubado cancelar linha Como rastrear Localizar celular perdido pelo numero gratis Como localizar Rastrear Como Como Como Rastreador de celular android e iphone please click for source Localizar mi celular robado android Localizar celular java Como rastrear um numero de celular pelo meu celular click to see more Localizar un celular por numero gratis Como rastrear Gps rastreador de celulares Tem como rastrear um celular galaxy y Como rastrear meu celular roubado samsung App rastrear celular pelo numero Rastrear check this out click to see more Rastreador Como rastrear un celular con gps de otra persona read article Rastrear uma link Descargar gratis rastreador de celulares para pc Rastreador de gps para celulares please click for source go here Rastreador de celulares roubados click at this page saber localização el mejor rastreador de celulares por gps just click for source como rastrear um celular samsung galaxy note 7 roubado rastrear numero celular gps click source como descobrir como rastrear click at this page localizar celular samsung pelo email como localizar tem como rastrear o celular lg prime localizar meu celular samsung s4 tem como rastrear um celular android pelo numero rastreador de celulares online read article rastrear localizar celular moto e rastrear celular pelo kaspersky
Informacja o ciasteczkach
Główne Menu
Strona startowa
Aktualności
Ogłoszenia
Intencje mszalne
Historia kościoła
Kościół
Kaplice i krzyże
Cmentarz
Życie parafii
Kancelaria
Galeria zdjęć
Duszpasterze
Kontakt
Kult M.B.Gołyskiej
Historia
Czuwania
Grupy Formacyjne
Akcja katolicka
APOSTOLAT MARYJNY
Chór Dzwon
Dzieci Maryi
Ministranci
"Oaza"
Odnowa w Duchu Św.
Paraf.Rada Duszp.
Róże Różańcowe
Zacheusz - Chybie
Zesp. Charytatywny
Na dzisiaj
Strona startowa arrow Historia
Kult Matki Boskiej Gołyskiej - historia
Redaktor: Administrator   
16.02.2008.

 

W części parafii p.w. MB Śnieżnej w Zarzeczu zwanej Gołyszem stała Kaplica Matki Boskiej, zwana potocznie Gołyską. W związku z rozwiązaniem parafii, na terenie której powstał zbiornik wody pitnej (Zalew Goczałkowicki), ks. Prymas Kard. Stefan Wyszyński dekretem z dnia 22.05.1953 r. polecił przenieść Obraz MB Gołyskiej do kościoła p.w. Chrystusa Króla w Chybiu.

Ks. Teodor Schmidt, który był proboszczem w Zarzeczu w latach 1847-1870, w założonej przez siebie kronice tak pisze:

"Powstanie kaplicy w Gołyszu datuje się od roku 1768. Podług rocznika w języku polskim, znajdującego się na probostwie, na miejscu dzisiejszej kaplicy stał zupełnie prosty słup z Obrazem MB Częstochowskiej. Przez szereg lat widziano nad tym słupem niezwykłą jasność na niebie, która miała być przez naocznych świadków stwierdzona. Lud wziął to jako znak, że Matka Boża chce sobie obrać to miejsce na siedzibę. Ponieważ w Zarzeczu na on czas wsi wielkiej nie było ani kościoła, ani większej kaplicy, przeto tutejsi mieszkańcy, należący do parafii Strumienia zbudowali drewnianą kaplicę, która jednak nie była wielką i nie mogła nawet pomieścić cząstki ludności, tym bardziej, że lud okoliczny coraz gromadniej przybywał w to miejsce dla uproszenia sobie łask Matki Boskiej."

Kaplica ta stała blisko 100 lat i dopiero staraniem ks. T. Schmidta w 1866 r. z dobrowolnych składek zbudowano murowaną kaplicę, która stała na Gołyszu do 1953 roku. Od 29.06.1954 roku Obraz MB Gołyskiej znajduje się w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Chybiu.

W 1955 roku doszło do profanacji Obrazu - kradzieży. Dnia 5 lipca 1959 r. obchodzono w Chybiu święto odnalezienia i wywyższenia Obrazu.

Obecnie po przebudowie prezbiterium i konsekracji kościoła, Obraz MB Gołyskiej umieszczony został w prezbiterium, na osobnym, ozdobnym słupie, nawiązując tym samym do początków kultu tego obrazu.

Kult MB Gołyskiej obejmuje region Ziemi Cieszyńskiej, ale znany jest i w innych rejonach diecezji, do czego przyczyniają się byli mieszkańcy Zarzecza (Gołyszanie) rozproszeni po Ziemi Beskidzkiej.

Najwięcej pielgrzymów przybywa do Chybia na odpust, który od kilkunastu lat obchodzi się w III niedzielę maja (dekret Kurii Diecezjalnej w Katowicach). Dawniej obchodzono odpust 2 lipca.

Od 9 maja 1993 roku odprawiane są comiesięczne czuwania modlitewne, które odbywają się na pamiątkę ostatniego nabożeństwa, które odprawiono w Gołyszu z 9 na 10 maja 1954 roku.

Dekretem ks. bpa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego od dnia 21 listopada 1999 r., tj. od Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata kościół parafialny w Chybiu posiada charakter maryjnego sanktuarium lokalnego, w którym szczególnie czczony jest Obraz Matki Boskiej Gołyskiej.

15 maja 2004 roku Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy dokonał koronacji Obrazu Matki Boskiej Gołyskiej.
 

 Pieśń na zakończenie czuwań,

Ze łzami w oczach już żegnamy

O Pani słodki obraz Twój

Z tęsknotą w sercu podążamy

Znów w ciężki życia bój.

            Do obowiązków wracać czas.

            Ty Matko nie opuszczaj nas.

            O nie opuszczaj nas Maryjo.

            O nie opuszczaj nas.

Już z przepełnionej bólem duszą.

Matuchno ruszać musim w dal.

Jak dzieci, gdy od Matki muszą,

Iść w świat za Tobą czujem żal.

            Żegnamy Cię już w drogę czas.

            Ty Matko nie opuszczaj nas.

            O nie opuszczaj nas Maryjo,

            O nie opuszczaj nas.

O chętnie byśmy pozostali

Przy Tobie Matko pełna łask

Lecz w duszach będzie i w oddali

Obrazu Twego – lśnił nam blask.

            Ty w życiu, śmierci każdy czas

            O Matko nie opuszczaj nas

            O nie opuszczaj nas Maryjo

            O nie opuszczaj nas.

Gdy Cię odwiedzą znów Twe dzieci

Brak będzie niejednego z nas

Niejedna dusza już uleci

Tam gdzie się znajdą wszyscy wraz.

            Gdy więc ostatni przyjdzie bój

            O Matko wtedy przy mnie stój

            W ostatniej walce o Maryjo

            Przy boku naszym stój.

Przed Trybunałem Najwyższego.

Matuchno dusze nasze broń.

Tam wstawiaj się u Syna Swego,

Do przebaczenia nam Go skłoń.

            Bądź nam rzecznikiem w sądu czas.

            O Matko nie opuszczaj nas.

            O nie opuszczaj nas Maryjo.

            O nie opuszczaj nas.