Strona startowa arrow Historia
Kult Matki Boskiej Gołyskiej - historia
Redaktor: Administrator
16.02.2008.

W części parafii p.w. MB Śnieżnej w Zarzeczu zwanej Gołyszem stała Kaplica Matki Boskiej, zwana potocznie Gołyską. W związku z rozwiązaniem parafii, na terenie której powstał zbiornik wody pitnej (Zalew Goczałkowicki), ks. Prymas Kard. Stefan Wyszyński dekretem z dnia 22.05.1953 r. polecił przenieść Obraz MB Gołyskiej do kościoła p.w. Chrystusa Króla w Chybiu.

Ks. Teodor Schmidt, który był proboszczem w Zarzeczu w latach 1847-1870, w założonej przez siebie kronice tak pisze:

"Powstanie kaplicy w Gołyszu datuje się od roku 1768. Podług rocznika w języku polskim, znajdującego się na probostwie, na miejscu dzisiejszej kaplicy stał zupełnie prosty słup z Obrazem MB Częstochowskiej. Przez szereg lat widziano nad tym słupem niezwykłą jasność na niebie, która miała być przez naocznych świadków stwierdzona. Lud wziął to jako znak, że Matka Boża chce sobie obrać to miejsce na siedzibę. Ponieważ w Zarzeczu na on czas wsi wielkiej nie było ani kościoła, ani większej kaplicy, przeto tutejsi mieszkańcy, należący do parafii Strumienia zbudowali drewnianą kaplicę, która jednak nie była wielką i nie mogła nawet pomieścić cząstki ludności, tym bardziej, że lud okoliczny coraz gromadniej przybywał w to miejsce dla uproszenia sobie łask Matki Boskiej."

Kaplica ta stała blisko 100 lat i dopiero staraniem ks. T. Schmidta w 1866 r. z dobrowolnych składek zbudowano murowaną kaplicę, która stała na Gołyszu do 1953 roku. Od 29.06.1954 roku Obraz MB Gołyskiej znajduje się w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Chybiu.

W 1955 roku doszło do profanacji Obrazu - kradzieży. Dnia 5 lipca 1959 r. obchodzono w Chybiu święto odnalezienia i wywyższenia Obrazu.

Obecnie po przebudowie prezbiterium i konsekracji kościoła, Obraz MB Gołyskiej umieszczony został w prezbiterium, na osobnym, ozdobnym słupie, nawiązując tym samym do początków kultu tego obrazu.

Kult MB Gołyskiej obejmuje region Ziemi Cieszyńskiej, ale znany jest i w innych rejonach diecezji, do czego przyczyniają się byli mieszkańcy Zarzecza (Gołyszanie) rozproszeni po Ziemi Beskidzkiej.

Najwięcej pielgrzymów przybywa do Chybia na odpust, który od kilkunastu lat obchodzi się w III niedzielę maja (dekret Kurii Diecezjalnej w Katowicach). Dawniej obchodzono odpust 2 lipca.

Od 9 maja 1993 roku odprawiane są comiesięczne czuwania modlitewne, które odbywają się na pamiątkę ostatniego nabożeństwa, które odprawiono w Gołyszu z 9 na 10 maja 1954 roku.

Dekretem ks. bpa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego od dnia 21 listopada 1999 r., tj. od Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata kościół parafialny w Chybiu posiada charakter maryjnego sanktuarium lokalnego, w którym szczególnie czczony jest Obraz Matki Boskiej Gołyskiej.

15 maja 2004 roku Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy dokonał koronacji Obrazu Matki Boskiej Gołyskiej.

Pieśń na zakończenie czuwań,

Ze łzami w oczach już żegnamy

O Pani słodki obraz Twój

Z tęsknotą w sercu podążamy

Znów w ciężki życia bój.

Do obowiązków wracać czas.

Ty Matko nie opuszczaj nas.

O nie opuszczaj nas Maryjo.

O nie opuszczaj nas.

Już z przepełnionej bólem duszą.

Matuchno ruszać musim w dal.

Jak dzieci, gdy od Matki muszą,

Iść w świat za Tobą czujem żal.

Żegnamy Cię już w drogę czas.

Ty Matko nie opuszczaj nas.

O nie opuszczaj nas Maryjo,

O chętnie byśmy pozostali

Przy Tobie Matko pełna łask

Lecz w duszach będzie i w oddali

Obrazu Twego – lśnił nam blask.

Ty w życiu, śmierci każdy czas

O Matko nie opuszczaj nas

O nie opuszczaj nas Maryjo

Gdy Cię odwiedzą znów Twe dzieci

Brak będzie niejednego z nas

Niejedna dusza już uleci

Tam gdzie się znajdą wszyscy wraz.

Gdy więc ostatni przyjdzie bój

O Matko wtedy przy mnie stój

W ostatniej walce o Maryjo

Przy boku naszym stój.

Przed Trybunałem Najwyższego.

Matuchno dusze nasze broń.

Tam wstawiaj się u Syna Swego,

Do przebaczenia nam Go skłoń.

Bądź nam rzecznikiem w sądu czas.

O Matko nie opuszczaj nas.

O nie opuszczaj nas Maryjo.