Strona startowa arrow Historia kościoła
Redaktor: Administrator
15.02.2008.

Początki historii Kościoła pw. Chrystusa Króla sięgają lat 30-tych poprzedniego wieku.

Pamiątka poświęcenia kamienia węgielnego

Pamiątka poświęcenia kościoła parafialnego

Ks. Wilkoszyński, podaje dwa etymologiczne objaśnienia nazwy Chybie:

"W tutejsze strony przychodzili na polowanie urzędnicy Komory Cieszyńskiej. Przy odstrzale odyńca chybił jeden z nich i doszło do dosyć ostrej wymiany zdań, do przekleństw w końcu myśliwi jednak się porozumieli i postanowili to miejsce nazwać Chybie."
"Rzecz dzieje się w średniowieczu. Pan na folwarku Frelichów chce założyć stawy i odpowiednie miejsca zostawić na łąki i grunta orne. Z ludźmi żyjącymi pod groblą usypaną celowo dla założenia stawu nie może ów pan dojść do ładu. Chce ich usunąć, eksmitować, ale jak...? Postanawia zalać wodą teren od Frelichowa w kierunku grobli. Wszystko zostało przygotowane, ale ze względu na posuchę i małą wydajność studni frelichowskiej woda nie polała się w odpowiedniej ilości, czyli chybiła. Stąd nazwa tego regionu Chybie".
Aż do lat trzydziestych XX wieku mieszkańcy Chybia należeli do parafii św. Barbary w Strumieniu. W 1927 r. rozpoczęto budowę własnej świątyni. Powstało wówczas Towarzystwo Budowy Kościoła. Nowy Dom Boży w Chybiu pw. Chrystusa Króla, który stanął na podmokłym gruncie (dawny staw), poświęcił 5 października 1930 r. ks. infułat Wilherlm Kaspernik. Kilka miesięcy później, 20 stycznia 1931 r. w Chybiu ustanowiono filię kościoła parafialnego św. Barbary w Strumieniu, zaś 1 lipca 1932 r. utworzono kurację. Pierwszym kuratusem placówki duszpasterskiej w Chybiu mianowany został ks. Wiktor Kubaczka (zm. 1959r.).

Kościół na pocztówce z ok. 1930 roku       Kościół na pocztówce z ok. 1938 roku

Samodzielna parafia Chrystusa Króla została erygowana dopiero po drugiej wojnie światowej, 28 maja 1957 roku.

1956                                   1998                                    2005

Ważnym wydarzeniem było powiększenie terytorium parafii o tereny pozostałe po istniejącej od XVIII w. parafii Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, zlikwidowanej na początku lat 50, kiedy powstała zapora wodna na Wiśle w Goczałkowicach. Kościół parafialny w Zarzeczu oraz kaplica na Gołyszu zostały wówczas rozebrane, natomiast słynącą łaskami ikonę Matki Boskiej Gołyskiej (historia obrazu) oraz dzwony z murowanej kaplicy przeniesiono do świątyni w Chybiu. W 1992 r. kiedy parafia Chrystusa Króla włączona została do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej, staraniem ks. proboszcza Ludwika Lasoty rozpoczęto przygotowania do uroczystej konsekracji kościoła. Obejmowały one m. in. kapitalny remont dachu świątyni oraz dostosowanie jej wnętrza (zwłaszcza prezbiterium) do wymogów posoborowej reformy liturgicznej. W pracach renowacyjnych, prowadzonych w porozumieniu Diecezjalną Komisją sztuki Sakralnej udział wzięli m. in. architekt Michał Kuczmiński oraz znany malarz z Katowic Jerzy Duda Gracz. Wtedy też podjęto decyzję o usytuowaniu w nowym miejscu cudownego obrazu Matki Boskiej Gołyskiej, który znajdował się dotychczas nad tabernakulum w głównym ołtarzu.
W nawiązaniu do historycznych przekazów, które wspominały, iż pierwotnie słynący łaskami wizerunek Maryi znajdował się w przydrożnej kapliczce na słupku, umieszczono go na osobnym postumencie obok ołtarza, na tle błękitnej tarczy.

Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych i konserwatorskich, 30 marca 1996 r. uroczystej konsekracji kościoła dokonał ks. biskup Tadeusz Rakoczy, ordynariusz Diecezji bielsko-żywieckiej.

Na podstawie dekretu Ks. Bpa. Ordynariusza Tadeusza Rakoczego z dniem 21 listopada 1999 r. kościół parafialny w Chybiu został podniesiony do rangi Maryjnego Sanktuarium Lokalnego.

Autorem projektu architektonicznego kościoła w Chybiu był Henryk Szołdra, zaś nad wystrojem wnętrza świątyni czuwał znany malarz z Istebnej, Jan Wałach.

Kalendarium kościoła p.w. Chrystusa Króla w Chybiu - Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

1922 – Powstanie Towarzystwa Budowy Kościoła
1922 - 1932 – Zbieranie pieniędzy na budowę kościoła
1927.09.04 – Poświęcenia zakupionego pola, na którym zaczęto budowę kościoła