Strona startowa arrow Kaplice i krzyże
Redaktor: Administrator
13.02.2008.

W najbliższym otoczeniu świątyni (od strony północnej) uwagę zwraca kamienna, XVIII wieczna figura Matki Bożej z dzieciątkiem na ręku i napisem w języku łacińskim. Na placu od strony zachodniej stoi wysoki drewniany krzyż misyjny z 1990 r., zaś za ogrodzeniem, od strony północno-zachodniej przydrożny krzyż kamienny, z malowaną płaskorzeźbą Matki Boskiej Bolesnej.

Kaplica z figurą Matki Bożej   XVIII w. figura Matki Bożej

Krzyż z Matką Boską Bolesną  Matka Boska Bolesna

Na terenie parafii Chrystusa Króla znajduje się kilka zabytkowych kaplic przydrożnych. Najbardziej znane to kaplica Trzeciego Upadku, z figurą Pana Jezusa upadającego pod Krzyżem, wzniesiona z cegły przez niejakiego Piotrusioka, ok. 1821 r., oraz kaplica św. Antoniego na Rykalcu w Zarzeczu, znajdująca się już przy zalewie Goczałkowickim.

Kaplica Trzeciego Upadku                       Kaplica św. Antoniego

Według miejscowej legendy, wybudował ją w 1826 r. niejaki Faruga, któremu we śnie miał ukazał się św. Antoni, prosząc o wystawienie mu murowanej kaplicy. Kilka lat później została ona rozebrana. Na jej miejscu postawiono najpierw kamienny krzyż, a następnie wzniesiono nową, większą kaplicę. W jej wnętrzu, kiedy w 1953 r. rozebrano kościół parafialny w Zarzeczu i kaplicę w Gołyszu, księża odprawiali przez jakiś czas msze święte i nabożeństwa dla miejscowej ludności.

Źródło: Zdjęcia i tekst dzięki p. Łukaszowi Kwaśniewskiemu