best read article text message tracker for iphone see more free phone spy mobile
Informacja o ciasteczkach
Główne Menu
Strona startowa
Aktualności
Ogłoszenia
Intencje mszalne
Rozważania
Historia kościoła
Kościół
Kaplice i krzyże
Cmentarz
Życie parafii
Kancelaria
Duszpasterze
Kontakt
Galeria zdjęć
Administrator
Kult M.B.Gołyskiej
Historia
Czuwania
Grupy Formacyjne
Akcja katolicka
APOSTOLAT MARYJNY
Dzieci Maryi
Ministranci
"Oaza"
Odnowa w Duchu Św.
Paraf.Rada Duszp.
Róże Różańcowe
Zacheusz - Chybie
Zesp. Charytatywny
Na dzisiaj
Strona startowa arrow Kościół
Kościół
Redaktor: Administrator   
12.02.2008.

Kościół p.w. Chrystusa Króla w Chybiu - Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

Kościół znajduje się w samym centrum Chybia, po prawej stronie głównej drogi prowadzącej do Strumienia.

W prezbiterium kościoła, za ołtarzem głównym znajduje się duży witraż z wizerunkiem Chrystusa Króla Pantokratora, zaprojektowany przez znanego artystę z Istebnej Jana Wałacha (więcej informacji - Kościół pw. Dobrego Pasterza w Istebnej). 

 Gabloty z wotami  

Obok, na ścianach wiszą dwie przeszklone gabloty z wotami, składanymi przez czcicieli Matki Boskiej Gołyskiej, której cudowny wizerunek umieszczono z przodu prezbiterium, na słupie.

Św.Piotr    Św. Paweł 

Ponadto obok ołtarza głównego znajdują się dwie figury św. Piotra i św. Pawła, z typowymi atrybutami ikonograficznymi (odpowiednio: mieczem i księgą). 

Ambona    Chrzcielnica
 
W zamknięciu nawy głównej ambona z tablicami Dekalogu na baldachimie i rzadko spotykanym płaskorzeźbionym motywem Jezusa, Siewcy Słowa Bożego. Naprzeciw stoi drewniana chrzcielnica, z rzeźbą przedstawiającą Chrzest Jezusa w Jordanie, pod baldachimem.

Ołtarz lewy    Ołtarz prawy
 

Ołtarz boczny w prawej nawie poświęcony jest Matce Bożej, której wizerunkowi na płótnie towarzyszą dwie drewniane figury św. Anny z Maryją w wieku młodzieńczym oraz św. Jadwigi. W ołtarzu lewej nawy bocznej poświęconemu św. Józefowi, znajdują się figury św. Stanisława Kostki oraz św. Floriana.

  Pan Jezus Św. Teresa Dzieciątko Jezus

Uzupełnieniem wystroju głównej części świątyni są obrazy przedstawiające stacje Męki Pańskiej oraz drewniane posągi umieszczone na filarach nawy głównej: Pana Jezusa, św. Teresy z Avila i Dzieciątka Jezus w koronie i szatach królewskich (po stronie lewej)

Św. Franciszek Św. Barbara Św. Alojzy 

oraz: św. Franciszka, św. Barbary i św. Alojzego (po stronie prawej).

Nawiedzenie św. Elżbiety   Matka Boska Śnieżna 

Na ścianach pod chórem muzycznym zawieszono dwa zabytkowe obrazy (pochodzące ze starego kościoła w Zarzeczu), przedstawiające scenę Nawiedzenia św. Elżbiety oraz Matkę Boską Śnieżną. Tuż przy wejściu głównym zobaczyć można dwie rzeźbione, malowane figury św. Antoniego Padewskiego i św. Krzysztofa przenoszącego przez Jordan dziecię Jezus. W przedsionku znajduje się ponadto kaplica z Golgotą. Pod krzyżem, na którym zawisło ciało Chrystusa stoją: Matka Boża Bolesna i św. Jan Ewangelista.

Św. Antoni Paderewski  Św. Krzysztof
 
 Źródło: Zdjęcia i tekst dzięki p. Łukaszowi Kwaśniewskiemu