Strona startowa arrow Kościół
Redaktor: Administrator
12.02.2008.

Kościół p.w. Chrystusa Króla w Chybiu - Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

Kościół znajduje się w samym centrum Chybia, po prawej stronie głównej drogi prowadzącej do Strumienia.

W prezbiterium kościoła, za ołtarzem głównym znajduje się duży witraż z wizerunkiem Chrystusa Króla Pantokratora, zaprojektowany przez znanego artystę z Istebnej Jana Wałacha (więcej informacji - Kościół pw. Dobrego Pasterza w Istebnej).

Gabloty z wotami

Obok, na ścianach wiszą dwie przeszklone gabloty z wotami, składanymi przez czcicieli Matki Boskiej Gołyskiej, której cudowny wizerunek umieszczono z przodu prezbiterium, na słupie.

Św.Piotr    Św. Paweł

Ponadto obok ołtarza głównego znajdują się dwie figury św. Piotra i św. Pawła, z typowymi atrybutami ikonograficznymi (odpowiednio: mieczem i księgą).

Ambona    Chrzcielnica

W zamknięciu nawy głównej ambona z tablicami Dekalogu na baldachimie i rzadko spotykanym płaskorzeźbionym motywem Jezusa, Siewcy Słowa Bożego. Naprzeciw stoi drewniana chrzcielnica, z rzeźbą przedstawiającą Chrzest Jezusa w Jordanie, pod baldachimem.

Ołtarz lewy    Ołtarz prawy

Ołtarz boczny w prawej nawie poświęcony jest Matce Bożej, której wizerunkowi na płótnie towarzyszą dwie drewniane figury św. Anny z Maryją w wieku młodzieńczym oraz św. Jadwigi. W ołtarzu lewej nawy bocznej poświęconemu św. Józefowi, znajdują się figury św. Stanisława Kostki oraz św. Floriana.

Pan Jezus Św. Teresa Dzieciątko Jezus

Uzupełnieniem wystroju głównej części świątyni są obrazy przedstawiające stacje Męki Pańskiej oraz drewniane posągi umieszczone na filarach nawy głównej: Pana Jezusa, św. Teresy z Avila i Dzieciątka Jezus w koronie i szatach królewskich (po stronie lewej)

Św. Franciszek Św. Barbara Św. Alojzy

oraz: św. Franciszka, św. Barbary i św. Alojzego (po stronie prawej).

Nawiedzenie św. Elżbiety   Matka Boska Śnieżna

Na ścianach pod chórem muzycznym zawieszono dwa zabytkowe obrazy (pochodzące ze starego kościoła w Zarzeczu), przedstawiające scenę Nawiedzenia św. Elżbiety oraz Matkę Boską Śnieżną. Tuż przy wejściu głównym zobaczyć można dwie rzeźbione, malowane figury św. Antoniego Padewskiego i św. Krzysztofa przenoszącego przez Jordan dziecię Jezus. W przedsionku znajduje się ponadto kaplica z Golgotą. Pod krzyżem, na którym zawisło ciało Chrystusa stoją: Matka Boża Bolesna i św. Jan Ewangelista.

Św. Antoni Paderewski  Św. Krzysztof

Źródło: Zdjęcia i tekst dzięki p. Łukaszowi Kwaśniewskiemu